ASMR

Můžete podpořit
  •   
  •  

Nastává otázka, proč jsem se vlastně rozhodl napsat článek právě o tomto tématu. Mám na to jednoduchou odpověď a ta zní, že mne ASMR uklidňuje a dokáže mě uspat. Proto vám chci nabídnout jednu možnost, jak zaručeně usnout a nemuset počítat ovečky či počítat do milionu.
Článek rozdělím na tři části. V první se budu zabývat a vás seznamovat, co to je ASMR. Ve druhé části napíši krátce, jak na mne působí ASMR. Ve třetí části se dozvíte YouTube kanály, které sleduji. Můžeme tedy začít.

Co je to ASMR?

ASMR neboli Autonomous Sensory Meridian Response v laickém překladu  samostatná smyslově-meridiánová reakce.  Někde se můžeme dočíst, že se jedná o virtuální drogu. Vzniklo okolo roku 2010, poprvé se objevila v audionahrávkách, kde se zjistilo, že některé vjemy mohou nabudit stav uvolnění a blaženosti. U posluchače se projevují ASMR příznaky mrazením nebo mravenčením („tingles“) okolo hlavy, podél míchy a v horní části těla. Je zajímavé, že spouštěč je u každého jiný. Někdo má rád čtení, někdo šustění a někdo zase mlaskání. V ASMR je velká rozmanitost, toho si můžeme právě všimnout na YouTube, kde se tento trend začíná velmi rozmáhat.
Jaké jsou spouštěče? Spouštěče ASMR, které jsou nejčastěji akustické a vizuální. Taková média mohou být vytvořena speciálně za účelem spuštění ASMR nebo původně byla vytvořena pro jiné účely a později se objevil spouštěcí zážitek.
Podněty ke spouštění jsou: mírně mluvený nebo šeptající hlas; poslouchat tiché, opakující se zvuky (například otáčené listů v knize); žvýkat, mlaskat křupat, jíst jídla, pít nápoje nebo žvýkat žvýkačku.
Důležité pro spouštění těchto podnětů je určitě 3D mikrofón, který dodává o něco větší level zvuku a nabuzuje lepší prožitek.

Jak na mě působí ASMR?

Poprvé jsem se s tímto pojmem setkal, když jsem měl špatné spaní a ani počítaní do tisíců mi nepomáhalo. Začal jsem hledat na internetu, co by mi pomohlo ke spaní. Na jednom fóru jsem právě narazil na ASMR, a tak jsem si řekl, že ho vyzkouším. A tedy úspěšně. Dlouho jsem nehledal své spouštěče, protože snad každé video ASMR na mě působí pozitivně a dokáži snadno usnout. Ovšem ne každé video v mně dokáže nabudit mravenčení. Dokážou to pouze některé spouštěče a mezi ně patří čtení knih, psaní na papír, kreslení, omalovánky a listování v knihách. Tyto činnosti mne dokáží velice efektivně stimulovat.

Jaké uživatele sleduji?

No nebudu nalhávat. Jsou to jen holky. Zkusil jsem se podívat na dva nebo tři kluky a vůbec mě jejich hlas nezaujal a hlavně neuklidňoval. Usnu při nich, ale nemám ten blažený pocit, jako u holek.
Kliknutím na jejich jméno se odkážete na jejich YouTube kanál.

Ivča ASMR: velmi sympatická slečna, která zaujme svými Role-Play, kde dokáže dokonale zahrát psychologa, doktorku, učitelku a mnohem dalších. Mne zaujalo, že natáčí i hry, které jsem si velice oblíbil.
Deni ASMRCZ: další sympatická slečna, která natáčí podobný content, jako Ivča, ale když se podíváte na jejich videa, tak si nejsou podobná a každé je jedinečné. U Deni se mi líbí, hlavně čtení a listování v časopisech. Mé první video, které jsem u ní viděl co si matně vzpomínám bylo o časopise Engima.
Ranja ASMR: V posledních dnech velmi aktivní uživatelka, která má velmi zajímavou tvorbu, která zaujme.
Jasmin ASMR: Jedná se o německou YouTuberku, která mne učí mluvit německy pomocí ASMR. Má velmi příjemný hlas k poslouchání.

Jedná se o krátký výčet ASMR zprostředkovatelů, které aktivně sleduji. Mohl bych sem napsat dalších X zajímavých lidí, kteří tvoří ASMR, ale bohužel je aktivně nesleduji, i když se občas na některé jejich video podívám.

Tímto bych vám chtěl poděkovat za přečtení mého článku po dlouhé době a doufám, že některým z vás jsem pomohl usnout, díky této novince na internetu.

 

Zdroje:

https://www.e-bezpeci.cz/index.php/temata/dali-rizika/743–asmr-nova-virtualni-droga
http://ografologii.blogspot.cz/2013/05/novy-fenomen-asmr.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Autonomous_sensory_meridian_response
https://pixabay.com/cs/nervy-bu%C5%88ky-hv%C4%9Bzda-dendrity-s%C3%A9pie-2926087/


Můžete podpořit
  •   
  •  

0 Replies to “ASMR”